• Aktualizačné vzdelávanie PZ

• Základná škola s materskou školou Horné Orešany 31, 919 03 Horné Orešany podľa § 42 zákona č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov poskytuje aktualizačné vzdelávanie pre svojich pedagogických zamestnancov.

V šk. roku 2023/2024 sa uskutočnilo aktualizačné vzdelávanie v rozsahu 14 hodín pre PZ ZŠ a 5 hodín pre PZ MŠ. Vzdelávanie bolo venované inklúzii, formatívnemu hodnoteniu a využitiu aplikácie Smartbooks na podporu a motiváciu učenia sa žiakov.

Vyhodnotenie vzdelávania: Aktualizacne_vzdelavanie_vyhodnotenie_23_24.docx

V šk. roku 2022/2023 sa uskutočnilo aktualizačné vzdelávanie v rozsahu 20 hodín v 4 blokoch, zameraných na zmeny školského kurikula, inklúziu a digitalizáciu výchovy a vzdelávania.

Vyhodnotenie vzdelávania: Aktualizacne_vzdelavanie_vyhodnotenie.docx

V šk. roku 2021/2022 sa uskutočnilo aktualizačné vzdelávanie v dňoch 21.-22.12.2021

Názov: Formy a metódy pedagogického diagnostikovania dieťaťa/žiaka

Meno a priezvisko odborného garanta: PaedDr. Linda Rábarová

Lektor vzdelávacieho programu: Mgr. Zuzana Mruškovičová

Rozsah vzdelávania:            12  hodín

Forma vzdelávania:            kombinovaná (online prezenčne 10 h + dištančne 2h)

Hlavný cieľ vzdelávania:

Hlavným cieľom vzdelávacieho programu je prehĺbiť a rozšíriť profesijné kompetencie pedagogických zamestnancov vymedzené v profesijných štandardoch v oblasti dieťa/žiak s využitím vybraných metód a techník pedagogického diagnostikovania. Cieľom je aj zefektívnenie kolegiálneho učenie sa medzi pedagógmi, odovzdávanie si skúseností z pedagogickej praxe.

Špecifické ciele vzdelávania:

• Poznať a do praxe aplikovať základné nástroje pedagogického diagnostikovania dieťaťa/žiaka/triedy.
          • Naučiť sa identifikovať vývinovú a individuálnu charakteristiku dieťaťa/žiaka/triedy na základe výsledkov pedagogického pozorovania.
          • Naučiť sa identifikovať psychologické a sociálne faktory učenia sa dieťaťa/žiaka.
          • Vedieť identifikovať sociokultúrny kontext vývinu dieťaťa/žiaka.
          • Poznať a vedieť do praxe aplikovať diagnostické metódy a techniky v kontexte aktuálnych trendov pedagogického diagnostikovania.
          • Vedieť efektívne vybrať vhodnú metódu na podporu výsledkov učenia sa a osobnostného rozvoja dieťaťa/žiaka vo výchovno-vzdelávacom procese.
          • Vedieť  vyvodiť závery z pedagogického diagnostikovania v kontexte výchovno-vzdelávacieho procesu.

Získané profesijné kompetencie absolventa programu vzdelávania:

Absolvent na základe úspešného vzdelávania vie vo svojej praxi využívať rôzne metódy a nástroje pedagogického diagnostikovania dieťaťa/žiaka. Absolvent má získať základné kompetencie, vedieť aplikovať efektívne nástroje na podporu výsledkov učenia sa a osobnostného rozvoja dieťaťa/žiaka vo výchovno-vzdelávacom procese.

S využitím vhodných nástrojov a metód pedagogického diagnostikovania absolvent vzdelávania:

- vie použiť základné nástroje pedagogického diagnostikovania dieťaťa/žiaka/triedy

- vie identifikovať sociálne, morálne a charakterové vlastnosti dieťaťa/žiaka

- vie interpretovať výsledky svojho pedagogického diagnostikovania a vyvodí závery na optimalizáciu vyučovacích stratégií

-vie identifikovať a analyzovať poznávacie schopnosti - učebné stratégie, štýl učenia, individuálne potreby žiakov v sociálnej skupine

- vie identifikovať vplyvy sociokultúrneho prostredia na vývin dieťaťa/žiaka

- vie navrhnúť zmenu vyučovacích stratégií, metód a foriem práce, s dôrazom na podporu procesov výchovy a učenia sa žiaka, na základe zistení z procesov pedagogického diagnostikovania

Opatrenia na zabezpečenie kvality:

• Pedagogický zamestnanec je na vzdelávanie zaradený na základe vzdelávacej potreby školy
            • začínajúci PZ
            • samostatný PZ ,
            • PZ  s prvou atestáciou,
            • PZ  s druhou atestáciou.
          • Personálne zabezpečenie vzdelávania je v kompetencii riaditeľky školy.
          • Vzdelávanie je poskytované vo forme komplexného online programu - online program poskytuje vypracované jednotlivé témy vo forme výkladu a prezentácie lektora.
          • U účastníkov je potreba pripojenia na internet pomocou MS teams, cez tím Zborovňa a počítač alebo tablet.

Podmienky ukončenia:

• Vzdelávanie sa ukončuje 22.12.2021.
          • Podmienkou je 80% účasti na online prezenčnej forme vzdelávania a vypracovanie dištančnej úlohy do stanoveného termínu – 22.12.2021.
          • Vzdelávanie sa ukončí vypracovaním a prezentovaním zadaných úloh v priestore MS teams, v časti ZBOROVŇA – aktualizačné vzdelávanie.
          • Vypracovanie úloh vyhodnotí riaditeľ školy alebo lektor vzdelávania.
          • Na vypracovanie úlohy je určených cca 2 hod. času na tému.
          • Ukončenie vzdelávania obsahuje 3 úlohy, zadanie podľa náplne práce a triednictva (vypracovanie je kreatívne, každá vyučujúca vypracuje tak, aby bol materiál použiteľný v jej praxi).
          • Triedne učiteľky - metóda sociometrie, dotazník na snímanie klímy triedy, diagnostická rozprávka.
          • Netriedny učitelia - spracovanie sebareflexívnych kariet pre žiakov aspoň na 2 vyučovacie hodiny aprobačného predmetu.
          • Učiteľky MŠ - diagnostikovanie dieťaťa a jeho kognitívnych a afektívnych vlastností, resp. dieťaťa ako člena výchovnej skupiny

Po ukončení aktualizačného vzdelávania vzniklo vyhodnotenie realizovaného vzdelávania.

vyhodnotenie_aktualizacne_vzdelavanie_21.docx